W programie "Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki" uczniowie wyruszają w teren w poszukiwaniu zapomnianych zabytków, ciekawych przedmiotów codziennego użytku, fascynujących historii. Odkryte obiekty, miejsca i relacje biorą pod swoją opiekę i dbają, by pamięć o nich nie zaginęła.

 

Program Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki od 2001r. organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 Program jest doskonałą propozycją na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne dla dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród pedagogów, jak i uczniów. Od początku udział w nim wzięło ponad 2 500 szkół, to oznacza, że w prace na rzecz ochrony zabytków zaangażowało się blisko 50 000 uczniów!

Wszystko zaczyna się od wyboru zabytku. Tematów i odkryć w programie jest wiele. Przez lata zebrano setki stron relacji, tysiące fotografii ukazujących zapomniane zakątki naszego kraju. Zainteresowanych zapraszamy do lektury wybranych opisów projektów opracowanych przez szkoły uczestniczące w programie.

Młodzież pełni rolę „adwokatów” zapomnianych zabytków, historii i tradycji. Przypomina innym o ich znaczeniu i roli. Pomysłów na popularyzację wiedzy o wybranym temacie, jest wiele - uczniowie organizują wycieczki dla swoich kolegów, opracowują foldery informacyjne, przygotowują wystawy fotografii i prac plastycznych, widowiska teatralne, a nawet kręcą filmy. Uczniom w ich działaniach pomagają pracownicy instytucji partnerskich z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i wielu innych, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. O projektach uczniów głośno jest również w prasie. Zarówno lokalne jak i ogólnopolskie media zainteresowane są działaniami młodzieży na rzecz zabytków w ich regionie.

Bardzo ważnym elementem pracy nad projektem jest możliwość ich publicznej prezentacji. Co roku organizowane są regionalne uroczystości, w czasie których dzieci i młodzież mają okazję pokazać efekty swoich prac i opowiedzieć innym o swoich odkryciach i planach na przyszłość.

 

W ramach programu Ślady Przeszłości. Uczniowie adoptują zabytki zapewniamy

  • komplet materiałów pomocniczych,
  • otwarty kurs internetowy opracowany w formie animacji dostępnej dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej programu,
  • co dwa tygodnie newsletter zawierający wszystkie aktualne informacje,

 

oraz proponujemy:

  • prezentację szkolnych projektów w serwisie edutuba.

 

Informacji o programie udziela: Karolina Giedrys - Majkut, tel. (22) 659 62 03 wew. 113

 

W tej chwili brak zawartości sklasyfikowanej pod tym terminem.