Opis programu

Częścią barwnej kultury Warszawy jest różnorodność religijna jej mieszkańców. Przez wieki miasto współtworzyli przedstawiciele różnych wyznań i narodów. Jeszcze sto lat temu na mapie naszej stolicy znajdowało się kilkadziesiąt prawosławnych cerkwi, a przed wybuchem II wojny światowej po Warszawie rozsianych było kilkaset żydowskich domów modlitwy. Od wieków też w Polsce mieszkali muzułmanie – przede wszystkim Tatarzy – którzy w okresie międzywojennym założyli w stolicy gminę wyznaniową.

 

Tradycje wielonarodowej i wielowyznaniowej Warszawy zatarły się za sprawą trudnej historii, do dzisiaj jednak w Warszawie mieszkają przedstawiciele wszystkich czterech religii: katolicy, prawosławni, żydzi i muzułmanie.

 

Do programu „Cztery strony Warszawy. Młodzi przewodnicy po wielokulturowej Warszawie” zostaną wybrane 4 zespoły uczniowskie. ze szkół warszawskich. Uczestnicy będą badać tradycje i historię katolicyzmu, prawosławia, judaizmu i islamu, we współpracy z warszawskimi wspólnotami wyznaniowymi poznają obiekty sakralne stolicy. Każda z czterech grup młodzieży pod opieką nauczyciela przygotowuje projekt o jednej z religii i jej świątyni: synagodze, kościele, meczecie lub cerkwi. Następnie zorganizuje dni otwarte w każdej ze świątyń i podzieli się zdobytą wiedzą z lokalną społecznością. Młodzież wystąpi w roli przewodników po wielowyznaniowym mieście: będzie oprowadzać zainteresowanych warszawiaków, udzielać im informacji, przybliżać wielokulturowy obraz stolicy, rozdawać materiały (mini-przewodniki) przygotowane w projekcie. Swoje działania relacjonować będzie na wideo-blogu programu.

Uczestnikom programu zapewniamy: : 

  • pomoc w nawiązaniu kontaktu z gminą wyznaniową
  • jednodniowe warsztaty z animatorem i specjalistą połączone ze zwiedzaniem świątyń
  • materiały pomocnicze: poradniki, scenariusze zajęć, artykuły
  • wideo-blog programu, na którym umieszczane będą materiały wideo przygotowane przez uczniów oraz krótkie relacje z przebiegu projektu
  • udział w dniach otwartych w każdej ze świątyń, podczas których uczniowie będą mieli okazję oprowadzić kolegów, sąsiadów i innych warszawiaków po świątyni, podzielić się z nimi zdobytą wiedzą i ciekawostkami,
  • publikację materiałów uczniowskich w formie mini-przewodnika po czterech warszawskich świątyniach,
  • promocję działań uczniów w mediach,
  • wsparcie merytoryczne i organizacyjne.

Właśnie trwa kolejna edycja programu:

Finał programu Cztery strony Warszawy

Co robiliśmy na finale? Oglądaliśmy swoje prace, dzieliliśmy się wrażeniami, tworzyliśmy wielokulturową mapę Warszawy oraz klepaliśmy się po plecach za dobrą robotę! Obejrzyjcie naszą relację. 

Strony