Dzień otwarty w synagodze!

20 czerwca w Synagodze Nożyków uczniowie Liceum im. L. Kossutha wcielili się w role przewodników po budynku i po kultrze żydowskiej. Zadanie nie było łatwe!

Choć uczniowie przygotowywali się długo, to ogrom informacji, które musieli zdobyć, przytłoczyłby niejednego dorosłego. W końcu religia żydowska to najstrarsza religia abrahimiczna (podobnie jak chrześcijaństwo i islam, wywodzi się od Abrahama), a kultura żydowska w dziejach Rzeczpospolitej to temat zawiły i trudny do ogarnięcia. Na szczęście uczniowie mieli pomoc nauczycielki, p. Joli Wiszniewskiej, oraz przedstawicieli gminy. A o czym mówili zgromadzonym gościom? Między innymi o tym, że synagodza nie jest właściwie, wbrew temu co się zwykle sądzi, świątynią, tylko domem modlitwy i spotkań... O tym, gdzie przechowuje się zwoje Tory oraz czym jest babiniec, oraz dlaczego w synagodze nie ma wizerunków postaci ludzkich. 

Gratulujemy uczniom ukończenia projektu, bo pod koniec roku szkolnego musieli mieć dużo motywacji, żeby się zmobilizować. :)